Vas Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház

 

A Vas Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Házat működtető szervezet a Forrásközpont Közhasznú Alapítvány. Alapítója a Regionális Szociális Forrásközpont Közhasznú Nonprofit Kft., illetve ennek jogutódja, a Fogyatékkal Élőket és Hajléktalanokat Ellátó Közhasznú Nonprofit Kft.
Az alapítvány létrejöttének a célja – amely egyben alapfilozófiája és szakmai tevékenységének alapja is – a hátrányos helyzetű emberek esélyegyenlőségének, a társadalmi életben való aktív részvételének támogatása, a szervezetnél rendelkezésre álló szellemi erőforrások és a pályázati munka területén megszerzett szakmai tudás segítségével.

Az alapítvány alapító okiratában meghatározott tevékenységek, célok:

  • hátrányos helyzetű csoportok társadalmi esélyegyenlőségének elősegítése,
  • hátrányos helyzetű, fogyatékossággal élő emberek által létrehozott civil csoportok működésének, munkájának támogatása,
  • gyermek- és ifjúságvédelmi tevékenység ellátása,
  • civil szervezetek részére történő szakmai tanácsadás.

 

Elfogadott programterv fontosabb programjai:

Esély Órák – A szervezésünkben megvalósuló Esély Órák céljaként azt fogalmaztuk meg, hogy a különböző életkori sajátosságokkal rendelkező résztvevők, leginkább gyermekek és fiatalok, megismerjék a hátrányos helyzetű és fogyatékossággal élő személyek sajátságos helyzetét. További célként határoztuk meg, hogy a program résztvevői megbízható személyektől szerezzék tájékozódásukat a roma nemzetiségűek integrációjáról és társadalmi befogadásáról, valamint a generációk közötti együttműködésről, s mindezek révén a társadalom sokrétűségét elfogadó fiatalokká váljanak.
Célcsoport: köznevelési intézmények diákjai
Időpont: Tanév során folyamatosan, havi rendszerességgel
Helyszín: Köznevelési intézmények

 

Szociopoly – Saját bőrükön tapasztalhatják meg a mélyszegénység okozta napi gondokat a „Szociopoly-ban” résztvevő játékosok. A „Gazdálkodj okosan!” inverz változatában segélyekből, közmunkából kell kitartani a hónap végéig. Szociális intézmények munkatársainak, önkormányzati alkalmazottaknak, a forprofit szféra szereplőinek, valamint civil résztvevőknek is ajánljuk programunkat. A rendezvény elsődleges célja a szegénységgel, a mélyszegénységgel kapcsolatos kérdések megismerése és az arra adott társadalmi sztereotip válaszok átértékelése, valamint a valóság játékos formában történő átélése. Ebben a „játékban” bárki kipróbálhatja, mire is elég a segélyből, a családi pótlékból, a GYES-ből és az alkalmi munkából szerezhető jövedelem.
Célcsoport: többségi társadalom (pedagógusok, szociális szakemberek, helyi döntéshozók, média képviselői)
Időpont: április
Helyszín: Szombathely

 

Megyei Esélynap – A program célja, hogy azokat az aktuális információkat és üzeneteket, melyek az esélyteremtéshez kötődnek eredményesen közvetítsük az érdeklődők felé. Ezzel a programmal a társadalmi gondolkodásmód formálását kívánjuk szolgálni, mely a CSEÖH működésének egyik alapvető célkitűzése.
Célcsoport: többségi társadalom (általános- és középiskolás diákok, helyi lakosság, pedagógusok, helyi döntéshozók, média képviselői)
Időpont: szeptember
Helyszín: Szombathely

 

Esély Sportnap – A rendezvény közvetett célja az elfogadó attitűd erősítése a helyi közösségben, közvetlenül pedig létrehozzunk egy közös sporttevékenységet. Előbbi céljainkat oly módon kívánjuk elérni, hogy lehetőséget teremtünk a közösség többségi és hátrányos helyzetű tagjainak a közös szabadidős tevékenységen keresztül a találkozásra, az ismerkedésre.
Célcsoport: fogyatékossággal élő és ép személyek, köz- és felsőoktatásban tanulók, pedagógusok, helyi döntéshozók
Időpont: október
Helyszín: Szombathely

 

Láthatatlan vacsora – A program célja, hogy az ép látású résztvevők teljesen elsötétített körülmények között átéljék, átérezzék mindannyiunk életének egy olyan naponta többször ismétlődő részét, mely látássérült társaiknak egészen más élmény. Az étkezés egyben szociális, társas kapcsolatainkat erősítő program is, így a vacsorát követően lehetőség lesz az élmények átbeszélésére is.
Célcsoport: köznevelési intézmények diákjai, helyi döntéshozók, forprofit szféra képviselői, közigazgatási intézmények munkatársai, média képviselői
Időpont: december
Helyszín: Szombathely

 

Szimulációs terem – A rendezvénnyel célunk a szemléletformálás, az érzékenyítés, továbbá a helyi döntéshozók és a forprofit szféra képviselőinek megszólítása. A szimulációs teremben, azaz a sötét szobában, a résztvevők érintettek vezetésével tapasztalati úton megismerkedhetnek látássérült embertársaink mindennapjaival (öltözködés, „főzés” stb.).
Célcsoport: Vas megye területén élő állampolgárok, helyi döntéshozók, forprofit szféra szereplői
Időpont: október (október 15. napjához kapcsolódóan, mely 1988 óta a Fehér Bot, a vakok és gyengénlátók nemzetközi világnapja)
Helyszín: Szombathely

 

Királykisasszonyok és Királyfiak Otthona – A program célja a család szerepének erősítése, a kormányzati családpolitika népszerűsítése, a gyermekvállalás fontosságának hangsúlyozása, hiszen egy település megtartó erejének kulcsa a gyermeklétszám növekedésében is rejlik. Emellett a programmal célunk a hátrányos helyzetű településeken élők megszólítása.
Célcsoport: díjazott település polgármestere, tisztviselői, valamint az előző évben született gyermekek és családjaik, település lakossága, települési civil szervezetek képviselői
Időpont: november
Helyszín: Vidéki kistelepülés (díjazott település)

 

„Neked adom az időm!” – A rendezvénnyel célunk az önkéntesség kultúrájának népszerűsítése, a szemléletformálás, valamint a helyi döntéshozók és a forprofit szféra szereplőinek megszólítása. A vállalati önkéntes tevékenység olyan kezdeményezés, amelyben a vállalat támogatja, bátorítja dolgozóit és partnereit, hogy önkéntes munkát végezzenek – azaz szakértelmüket, tehetségüket, ötleteiket, kreativitásukat, fizikai erejüket állítsák valamilyen jó cél szolgálatába. Az ősz folyamán, egy szombathelyi köznevelési intézményben (óvodában) szeretnénk megvalósítani a „Neked adom az időm!” programunkat. Az önkéntes tevékenység során – igazodva az intézmény szükségleteihez, igényeihez – azon munkálkodnánk, hogy minél színesebbre, vidámabbra „varázsoljuk” a köznevelési intézményt és közvetlen környezetét. Az akcióba szeretnénk bevonni egy szombathelyi nagyvállalat munkahelyi közösségét (Praktiker, Decathlon), a városrész önkormányzati képviselőjét, további helyi döntéshozókat, emellett az akcióterületen tevékenykedő kisebb vállalkozásokat, forprofit szereplőket.
Célcsoport: helyi döntéshozók, forprofit szféra szereplői
Időpont: szeptember
Helyszín: Szombathely

 

Idősek Világnapi Gálaműsor – A programmal elsődleges célunk az idősebb generáció képviselőinek köszöntése – fiatalok bevonásával – vidám, szórakoztató műsorelemek keretein belül, ezáltal a generációs együttműködésekben rejlő erőforrások elmélyítése.
Célcsoport: Idősebb generáció képviselői
Időpont: október (Idősek Világnapjához kapcsolódóan)
Helyszín: Szombathely

 

Gyermekrajz pályázat „Így látom én!” – Az érzékenyítő rajzpályázattal elsődleges célunk a szemléletformálás, a gyermekek előítéleteinek lebontása hátrányos helyzetű embertársaik irányába.
Célcsoport: Vas megye területén élő általános iskolás korosztály
Időpont: november
Helyszín: Szombathely – kiállításmegnyitó és díjátadás

 

Együttműködő partnerek:

  • egyházi szervezetek,
  • Összetartás SE,
  • Pálos Károly Szociális Szolgáltató Központ és Gyermekjóléti Szolgálat,
  • SAVARIA Család és Karrierpont,
  • Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata,
  • települési önkormányzatok, civil szervezetek,
  • Új Nemzedék Szombathely,
  • Vakok és Gyengénlátók Vas Megyei Egyesülete,
  • Vas Megye és Szombathely Megyei Jogú Város Nyugdíjas Szövetsége,
  • Vas Megyei Civil Információs Centrum,
  • Vas Megyei Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége Egyesülete.

 

Egyenlő Bánásmód Hatóság referens

Dr. Jójárt Ágnes Szilvia – Az Egyenlő Bánásmód Hatóság Vas megyei referense havi rendszerességgel díjmentes ügyfélfogadást tart a Vas Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház közösségi terében. A jogi tanácsadás elsődleges célja az egyenlő bánásmód megsértése esetén tett panaszok kivizsgálása, információnyújtás.

 

Elérhetőség:

Vas Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház – 9700 Szombathely, Óperint utca 1.

  • Ügyfélfogadás: Hétfő – csütörtök 10–15 óra között; péntek 10–13 óra között (Programok, rendezvények esetén a változtatás jogát fenntartjuk.)

 

Gorza Norbert – irodavezető + 36 30 449 73 78; gorza.norbert@fehe.hu

Groszmann Viktória – projektasszisztens + 36 30 653 51 36; groszmann.viktoria@fehe.hu

 

 

 

 

 

Megszakítás