Tolna Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház

 

2012 óta a Lakható Szekszárdért Közhasznú Egyesület a fenntartója a Tolna Megyei CSEÖH-nek. Az egyesület feladatköre többek között a lakosság egészségmegőrzésének elősegítése, segítségnyújtás a szociálisan rászoruló, illetve hátrányos helyzetű embereknek – különösen azoknak, akik a foglalkoztatottság, az oktatás és a diszkrimináció területén szenvednek hátrányt a társadalom többségi tagjaihoz képest. A Civil Információs Centrum működtetésével elősegíti a civil szervezetek és a helyi önkormányzatok, valamint a nemzetiségi önkormányzatok együttműködését.

 

A Megyei CSEÖH feladata:

  1. Esély Sportnap: A hátrányos megkülönböztetés által érintett csoportok támogatásával, érdekképviseletével foglalkozó civil és egyházi szervezetek, önkormányzati fenntartású intézmények együttműködésével a többségi társadalom tagjait elérő figyelemfelkeltő, szemléletformáló rendezvény. A program célja, hogy az esélyteremtéssel kapcsolatos üzeneteket, információkat megismertesse az érdeklődőkkel, ezzel szolgálva a CSEÖH működésének egyik alapvető célkitűzését, a társadalmi szemléletformálást. A rendezvény célja továbbá, hogy elősegítse a helyi lakosság előítéleteinek csökkentését, a résztvevők toleranciájának erősödését a hátrányos helyzetű csoportok problémáival szemben. A játékos érzékenyítő programelemek is megjelennek a rendezvényen, szélesítve ezzel a program profilját, lehetőséget teremtve arra, hogy a fogyatékossággal élő és az ép résztvevők közös tevékenységeket folytassanak, integrált csapatokban. Külön hangsúlyt szeretnénk fektetni ebben az évben a roma származású fiatalok bevonására a csapatok kialakítása során.
    Célcsoport: felnőttek, fogyatékosággal élő fiatalok és felnőttek, roma származású fiatalok
    Időpont, helyszín: 2019. augusztus

 

  1. Esélynap: A Szeretet lángja elnevezésű program a Szekszárdi Szüreti Napok nyitórendezvénye évek óta. 2017-ben irodánk vállalta a szervezést, az idei évben a Vakok és Gyengénlátók Tolna Megyei Egyesülete a főszervező, ehhez a rendezvényhez kívánunk csatlakozni.
    A műsor egy jelkép: „kézfogás”, amely összeköt és szorosan megtart minden hozzá csatlakozót, hogy együtt mutathassák meg közös emberi értékeiket és rácsodálkozzanak mindarra a különleges többletre, amellyel ez az összefogás ajándékoz meg mindannyiunkat. A program célja a megértés, elfogadás, befogadás erősítésével közelebb hozni egymáshoz a többségi társadalmat és a fogyatékossággal élő személyeket, segítséggel élőket.
    A színpadi műsorban különböző produkciókkal váltják egymást az ép és a sérült fiatalok és felnőttek, valamint közös produkciókkal is készülnek. A közönség soraiban szintén megtalálhatók a megye bentlakásos otthonaiban fogyatékossággal élő személyek és a többségi társadalom tagjai.
    Célcsoport: fogyatékossággal élő fiatalok és felnőttek, többségi társadalom tagjai
    Időpont, helyszín: 2019. szeptember 12. – Szekszárd, Béla király tér

 

  1. Generációs szakadék a munka világában: A generációk között felmerülő problémákkal, a generációs szakadékkal sokan foglalkoznak. Tipikus probléma, hogy a kérdés kezelői nem tudnak együttműködni, nem tudják egységben megtartani az Y és Z generáció tagjait. A vállalatok vezetői szerint az említett generációk tagjai nem tisztelik munkahelyüket, és nem lojálisak a vállalat iránt. A bébi boom és az X generáció tagjai féltik munkahelyüket, mert az Y és Z generáció tagjai sokkal könnyebben végeznek el feladatokat, gyorsabban tanulnak, fogékonyabbak az újításokra.
    Erről és ehhez kapcsolódó témákról tervezünk egy közös beszélgetést Szekszárdon a Pécsi Tudományegyetem Illyés Gyula Kar, illetve a Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar hallgatóival, valamint a meghívott előadókkal közösen. A kölcsönös tiszteletadás és az egymástól való tanulás, mind a vállalatoknak, mind a munkavállaló egyéneknek hasznukra válhat. A program célja, hogy az eltérő generációkat közelebb hozzuk egymáshoz, segítsünk egymás problémáinak megértésében, a megoldások keresésében, illetve a későbbi munkahelyi problémák kezelésében.
    Célcsoport: Pécsi Tudományegyetem Illyés Gyula Kar, Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar, Hallgatói Önkormányzat, Tolna Megyei Kormányhivatal, Szekszárd Megyei Jogú Város Önkormányzatának dolgozói, forprofit szféra képviselői, munkáltatók, munkavállalók, friss diplomások, főiskolások, egyetemisták
    Időpont, helyszín: 2019. január – Pécsi Tudományegyetem Illyés Gyula Kar, Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar

 

  1. Imre Sándor Szeretetszínház: Az idei évben szeretnénk egy új programmal megjelenni az esélyteremtés jegyében. Az Imre Sándor Szeretetszínház társulatát szeretnénk a Szekszárdi, illetve a Tolna megyei közönséghez elhozni. A Padlás című musical bemutatása minden korosztály számára tartalmas és jó hangulatú kikapcsolódást biztosít.
    A társulat 2 fő missziót tűzött ki maga elé: az első cél a művészi élmény nyújtásán túl, bizonyítani a nagyérdeműnek, hogy a sérült emberek átlépve saját korlátaikat és határaikat, képesek arra, hogy értékeket közvetítsenek, s igazolják, hogy a társadalom peremére szorulók rétege éppoly értékes és fontos, mint bárki más. Közös előadásaikkal le kívánják dönteni az előítéletek korlátját épek és sérültek között, megpróbálják a fogyatékossággal élők világát közelebb hozni az épekéhez. Játékuk során azt szeretnék hangsúlyozni, ami közös, ami összeköt minket, s nem azt, ami szétválaszt.
    A második cél, jótékonysági előadások szervezése, hogy rászoruló embertársaikon segítsenek. A segítségnyújtás egyik legszebb példája talán épp ez lehet.
    A program finanszírozásába, saját forrásainkon kívül szeretnénk a helyi forprofit szféra tagjait is bevonni, illetve a város döntéshozóinak támogatását elnyerni azért, hogy egy nagyszabású közös élményhez juttassuk az itt élőket az esélyteremtés jegyében.
    Célcsoport: forprofit szféra képviselői, nagyvállalatok, vállalkozások, fogyatékossággal élők, többségi társadalom tagjai
    Időpont, helyszín: 2019. november – Babits Mihály Kulturális Központ

 

  1. Weapon of choice A te fegyvered a döntésed!: Interaktív előadással egybekötött szemléletformáló kiállítás. A társadalom figyelmének felhívása, azoknak a csoportoknak az irányába, akik valamilyen bántalmazás (verbális, pszichés, fizikai) elszenvedői. Célunk, hogy a társadalomban kialakítsuk azt a képet, ami a bántalmazó magatartást egyértelműen elutasítja, valamint tudatosítsa bennünk, hogy nemcsak a fizikai, hanem a verbális, illetve pszichés bántalmazás is lélekromboló, hosszú távon maradandó sérülést okoz. A bántalmazást elszenvedő irányába pedig szolidáris, empatikus, támogató magatartással tudjanak az emberek megnyilvánulni.
    Célcsoport: bárki számára látogatható
    Időpont, helyszín: 2019. november – Művelődési Ház Bogyiszló

 

  1. Érzékenyítés a forprofit szféra számára: A programot, teveink szerint egy Tolna megyében működő nagyvállalat dolgozói részére szeretnénk megszervezni. Az elsődleges cél, hogy a forprofit szférában dolgozók is megismerjék a fogyatékossággal élők mindennapjait, melynek első lépése a fejekben történő akadálymentesítés. A későbbiekben ez megkönnyítheti a fogyatékossággal élők elhelyezkedését a munkaerőpiacon
    Célcsoport: forprofit szféra
    Időpont, helyszín: 2020. február – Szekszárd

 

  1. Önkéntes akció a forprofit szféra bevonásával: Az előző programunk folytatásaként, adott forprofit vállalat munkatársaival közösen önkéntes akciót szervezünk. Ennek kialakítására és véglegesítésére, az érzékenyítés után közösen, a cég profiljába illeszkedve kerül sor. Az önkéntes munka segíti a már aktív munkavállalókat abban, hogy maguk is részt vegyenek a társadalmi felelősségvállalásban, ezért fontos a forprofit szféra érzékenyítése és bevonása az ilyen jellegű megmozdulásokba.
    Célcsoport: forprofit szféra, aktív munkavállalók
    Időpont, helyszín: 2019. március Szekszárd

 

  1. Önkéntesek világnapi egységes akció: Az önkéntes tevékenység, az önkéntesség kultúrájának népszerűsítése a rendezvény célja. Egy megyei jogú városban, illetve minimum 5 településen megvalósuló önkéntes akció egy adott pillanatban. A program keretében a települési önkormányzattal, valamint civilszervezetekkel együttműködve valósul meg egy önkéntes akció a helyi közösség tagjainak bevonásával. Az önkéntes akció napon egy országos rendezvényhez kívánunk csatlakozni.
    Célcsoport: adott településen élő lakosság
    Időpont, helyszín: 2018. december 5.

 

  1. Generációk együttműködésére épülő akció: A programot egy nyári táborhoz kívánjuk kapcsolni, melynek célja, hogy a fiatalok, az idősebb korosztály beszámolói alapján kedvet kapjanak az önkéntességhez. Előadóként felkérjük Janó Attilánét, illetve Asztalosné Marosi Mariannát, akik az Év Tolna Megyei Önkéntese díjazottjai voltak, 2017–2018-ban. Az ő tapasztalataik, élményeik, jó gyakorlataik jó példát mutatnak, motiválnak és kedvet hoznak ahhoz, hogy azok a fiatalok, akik még nem vettek részt önkéntes tevékenységben, ezáltal csatlakozzanak valamilyen programhoz. A résztvevők személyesen tehetik fel kérdéseiket, illetve kötetlen beszélgetés keretében megoszthatják tapasztalataikat, ötleteiket egymással. A program során kiemelt szerepet kap, hogy a különböző generációkat (X, Y, Z), milyen módon lehet bevonni az önkéntes tevékenységbe. A program célja, hogy a beszélgetés során közösen kitaláljanak egy önkéntes tevékenységet, amit egy következő időpontban, mindegyik korosztály bevonásával kívánunk megvalósítani.
    Célcsoport: általános- és középiskolások, fiatalok, felnőttek, idősebb generáció tagjai
    Időpont, helyszín: 2019. június – Szálkai Ifjúsági Tábor

 

  1. CSEÖH Info-stand: A CSEÖH Info-stand megjelenését két alkalommal tervezzük. Az első alkalom a több éve megrendezésre kerülő Háry János Mesefesztivál, mely rengeteg érdeklődőt vonz, a fesztivál jellege miatt leginkább kisgyermekes családokat és fiatalokat. Természetesen a széles programskála minden korosztály számára biztosít szórakozási lehetőséget. A második alkalmat a Szekszárdi Szüreti Napok keretében szervezzük, hiszen a rendezvény ma már országos ismertségű és minden évben egyre több látogatót vonz. A fesztiválon szintén minden korosztály képviselteti magát, így remek alkalmat biztosít a CSEÖH iroda népszerűsítésére, illetve az információk átadására.
    Célcsoport: minden korosztály
    Időpont, helyszín: 2019. május, 2019. szeptember – Szekszárd

 

Együttműködő partnerek:

  • Babits Mihály Kulturális Központ,
  • Egyenlő Bánásmód Hatóság,
  • Értelmi Fejlődésükben Akadályozottak Tolna Megyei Közhasznú Szervezete,
  • Mozgássérültek Tolna Megyei Egyesülete,
  • Nagycsaládosok Tolna Megyei Egyesülete,
  • Siketek és Nagyothallók Országos Szervezete,
  • Szent Erzsébet Karitasz,
  • Tolna Megyei Civil Információs Centrum,
  • Új Nemzedék Központ,
  • Vakok és Gyengénlátók Tolna Megyei Egyesülete.

 

EBH referens, ügyfélfogadás

Egyenlő Bánásmód Hatóság Tolna megyei referense: Dr. Gajda Zoltán
Ügyfélfogadási ideje: minden hónap első két szerdáján a CSEÖH székhelyén 8.00 – 12.00 óráig.

Célja: „Olyan panaszosok számára nyújt jogorvoslati lehetőséget, akiket diszkrimináció, azaz hátrányos megkülönböztetés ér. A hatóság a diszkriminációs folyamatok felismerését és megelőzését a jogalkalmazás mellett szakmai információkkal és kiadványokkal támogatja.” (Forrás: Fontos tudnivalók az Egyenlő Bánásmód Hatóság eljárásáról,

https://www.egyenlobanasmod.hu/hu/hatosagrol/fontos-tudnivalok-az-egyenlo-banasmod-hatosag-eljarasarol Utolsó letöltés: 2019.06.21.)

Elérhetőség, CSEÖH iroda címe

Iroda címe: 7100 Szekszárd, Béla király tér 6.
Kapcsolattartó: Dalla Valle Bettina

 

Megszakítás