Heves megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház

 

A szervezetről:
A Heves megyei Család Esélyteremtő és Önkéntes Ház működtetését, az Emberi Erőforrások Minisztériuma által kiírt címbirtokosi pályázat keretében, 2018-tól a Vakok és Gyengénlátók Integráló és Sportegyesület látja el. Az egyesület 2009-től tevékenykedik és ez időszak alatt szoros együttműködést alakított ki a CSEÖH-vel.

 

Kiemelt programjaink:

Esély Órák szervezése a megyében, köznevelési intézményben tanuló diákok számára. A program célja, hogy a különböző életkorú résztvevők (gyermekek, fiatalok, egyetemi hallgatók) megismerjék a fogyatékossággal élő emberek speciális élethelyzetét. További célkitűzésünk, hogy lehetőséget biztosítsunk arra programunk résztvevőinek, hogy hiteles személyektől tájékozódhassanak az integrációs lehetőségekről, továbbá a generációk közötti együttműködésről. Havonta átlagosan 8 órát szerveztünk meg.

Az Esély Órákat a megyeszékhely általános- és középiskoláiban (például Egri Dobó István Gimnázium; Eszterházy Károly Egyetem Gyakorló Általános, Közép-, Alapfokú Művészeti Iskola és Pedagógiai Intézet; Andrássy György Katolikus Közgazdasági Szakgimnázium, Gimnázium és Kollégium; Eszterházy Károly Egyetem), valamint a megye településein (Szilvásvárad; Bélapátfalva; Tiszanána; Nagyréde; Vámosgyörk stb.) tartjuk.

Esélynap: A hátrányos megkülönböztetés által érintett csoportok támogatásával, érdekképviseletével foglalkozó civil és egyházi szervezetek, önkormányzati fenntartású intézmények együttműködésével a többségi társadalom tagjait elérő figyelemfelkeltő, szemléletformáló rendezvény szervezése Eger város központjában. A rendezvény célja, hogy elősegítse az előítéletek csökkentését, a résztvevők toleranciájának erősödését.

Esély Sportnap: A program a többségi társadalom tagjainak és a hátrányos helyzetű, vagy fogyatékossággal élő csoportoknak, fiataloknak, valamint időseknek nyújt lehetőséget közös sporttevékenységre.
Szervezetünk célkitűzése, hogy a rendezvénnyel a hangsúlyt a különböző társadalmi csoportok tagjai közötti találkozásra, ismerkedésre és az elfogadó attitűd erősítésére helyezzük.

Szociopoly: A program célja, hogy az érdeklődő a szegénységről, mélyszegénységről az ezekhez kapcsolódó mindennapi kérdésekről közvetlen tapasztalatot szerezhessen, a Magyarországon elérhető támogatásokból élő családok hétköznapi valósága átélhetővé váljon a társasjáték segítségével. Hosszú távú célkitűzésünk, hogy az élmények hatására a résztvevőkben kialakult társadalmi sztereotípiák átértékelődjenek.

Esélyteremtési tréning: A program célja a hátrányos megkülönböztetés által érintett csoportok társadalmi elfogadásának segítése az önkormányzatok és a kormányhivatalok munkatársainak körében.

Láthatatlan vacsora: A látó résztvevők mesterségesen létrehozott teljes sötétben, bekötött szemmel, vizuális támogatás nélkül fogyaszthatják el vacsorájukat. A látássérültek speciális élethelyzetének megtapasztalása elősegíti a saját élményre épülő együtt érző képességek fejlődését, annak a személyiségformáló vállalását, hogy az ember sérülékennyé tud válni. A programmal segítjük az esélyegyenlőség megvalósítását. A meghívott látássérült előadók közreműködésével a résztvevők hiteles és közvetlen információkhoz jutnak a vakok, a gyengén-látók és az alig-látók mindennapjairól. A program keretében bemutatásra kerül a fehérbot, a vakok órája és a helyes vakvezetés is.

Vakrepülés: Interaktív színházi előadás keretében alkalmat adunk a „»nézőknek«, hogy kipróbálják érzékszerveiket egy olyan darabban, ahol maguk is résztvevők.” A színházi előadás teljes sötétségben játszódik. Az idézet forrása: Színház a sötétben https://szinhazbamentem.hu/hirek/Szinhaz_a_sotetben.html

Szakmai kerekasztalok: Esélyteremtési Kerekasztal, Önkéntes Kerekasztal, Családügyi Kerekasztal szervezése negyedévente 1-1 alkalommal. Kerekasztal-beszélgetéseink során a meghívott résztvevőkkel a legfrissebb aktuális szakmai kérdésekre keressük a választ, tapasztalatokat és információt cserélünk a hátrányos helyzetű és fogyatékossággal élő csoportokat és az érintetteket érdeklő témákról, segítjük a további együttműködések és projektek megszületését, szakmai és segítő hálózatok kiépítését. A kerekasztalok résztvevői: az adott témában érintett szervezetek/intézmények, szakemberek.

Befogadó: Ép és sérült gyermekek számára szervezett integrált foglalkozássorozat, amely az elfogadó attitűdöt és a toleranciát erősíti.

Rád hagyományozom: A program célja a generációk közötti együttműködés és kapcsolat erősítése, valamint a különböző nemzedékek között létrejövő közös alkotás élményének megszerzése. Az idősebb generációk által hordozott értékes tudás, tapasztalat és az általuk őrzött hagyomány átörökítése, vagyis a tudástranszfer megvalósítása.

„Túl az 50-en” – Esszépályázat: A felhívás célja az önkéntesség lényegének bemutatása a társadalmi felelősségvállalás, és annak minél szélesebb körben való terjesztése. Olyan írásokat várunk, melyekből megtudhatjuk, hogy a szerző – aki már teljesítette az Iskolai Közösségi Szolgálat (IKSZ) keretében az ötven órás „közösségi szolgálatot” – miként gondolkodik az önkéntes segítésről, kiemelve az önkéntesség értékeit, nehézségeit és tapasztalatait.

 

Legfontosabb együttműködő partnereink:

  • Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége Heves Megyei Szervezete;
  • Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata;
  • Egri Kulturális és Művészeti Központ;
  • Eszterházy Károly Egyetem,
  • Gyermekjóléti és Bölcsődei Igazgatóság,
  • Heves Megyei Kormányhivatal;
  • Heves megyei közoktatási intézmények;
  • Heves megyei önkormányzatok;
  • Klebelsberg Központ Egri Tankerülete;
  • Magyar Vöröskereszt Heves Megyei Szervezet,
  • Mondjunk Mancsot Egyesület;
  • Mozgássérültek Heves Megyei Egyesülete;
  • Norma Alapítvány;
  • Összhang Egyesület;
  • Siketek és Nagyothallók Országos Egyesületének Heves Megyei Szervezete;
  • Új Nemzedék Központ.

EBH referens ügyfélfogadása:

Lassáné dr. Simon Ágnes egyenlőbánásmód-referens
Minden hónap 1. és 2. hétfőjén 8.00–12.00 között. Helyszín: Heves megyei Kormányhivatal 3300 Eger, Barkóczi u. 7. I. emelet.
Minden hónap 3. hétfőjén 8.00–12.00 között. Helyszín: Heves megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központ 3300 Eger, Klapka út 9.
Cím és bejelentkezési telefonszám lentebb.

„Az Egyenlő Bánásmód Hatóság az egyenlő bánásmód követelményének megvalósulását ellenőrző független állami szerv, […] olyan panaszosok számára nyújt jogorvoslati lehetőséget, akiket diszkrimináció, azaz hátrányos megkülönböztetés ér. (forrás: www.egyenlobanasmod.hu)

 

Elérhetőségek:

Heves Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház
3300 Eger, Bajcsy-Zsilinszky u. 9. (Civil Ház)
Telefon: 30/ 90-39-700

 

Munkatársak:

Jakab László, CsEÖH irodavezető: jakablaszlo@eh-eger.hu
Nagy Judit, esélyteremtési munkatárs: nagyjudit.eh@gmail.com
Tóthné Dr. Kiss Orosz Mária, elnök, VGYSE: maja.tothne@gmail.com
Kissné Bajzát Ágnes, munkatárs: kissagi@freemail.hu

Megszakítás