Békés Megyei Család Esélyteremtő és Önkéntes Ház

 

A Békés Megyei Család Esélyteremtő és Önkéntes Házat, jogelődjeit tekintve a megye egyik legkorábban életre hívott civil szervezete, az Egyensúly AE Egyesület, működteti 2011 óta Békéscsabán.
Szervezetünk széles körű szociális szolgáltatásai mellett aktívan segíti az alkoholbetegséggel élő személyeket. E súlyos társadalmi probléma leküzdése specifikusságából adódóan túlmutat a célcsoporttal való együttműködésen. A függőség okozta károsodások fizikai és mentális következményeinek korrekciója miatt alig van olyan társadalmi csoport, melynek tagjaival az Egyensúly AE Egyesület munkatársai mindennapi munkájuk során ne kerülnének kapcsolatba. Többek között fiatalokkal, családokkal, nőkkel, gyerekekkel, fogyatékossággal és hátrányos helyzetű térségben élőkkel egyaránt megismerkedünk, együtt dolgozunk.
Kollégáink vallják, hogy a társadalomban meglévő előítéletek magukban hordozzák egyének, családok teljes exklúziójának a veszélyét, ami ellen szociális szakemberként hivatásuk küzdeni. Szervezetünk alapszabálya is rögzíti a hátrányos helyzetű csoportok társadalmi esélyegyenlőségének elősegítését.
Missziónk egy olyan modellértékű komplex, integrált intézmény fenntartása és a hozzá tartozó szolgáltatási struktúra működtetése civil keretek között, mely képes kezelni összetett szociális problémákat, képes társadalmi válaszokat adni azokra a kérdésekre, melyek a másik két szektorban egyáltalán nem, vagy csak részben elégülnek ki.

 

A CSEÖH programjai:

 

  • Esély Óra

Az Egyensúly AE Egyesület munkatársai által szervezett olyan társadalmi szemléletformálás céljával, a tanórák kereteiben megvalósuló program, amelynek megtartását megyeszerte folyamatosan vállaljuk az általános- és középiskolákban. Az intézmények között szerepel például a gyomaendrődi Szent Gellért Katolikus Általános Iskola és Gimnázium, a vésztői Szabó Pál Általános Iskola, a mezőkovácsházi Csanád Vezér Általános Iskola, a szarvasi Benka Gyula Evangélikus Angol Két Tanítási Nyelvű Iskola és Óvoda, a mezőhegyesi József Attila Általános Iskola, Kollégium és Alapfokú Művészeti Iskola, valamint a békéscsabai Erzsébethelyi Általános Iskola. Az Esély Órákon három fő témakört járunk körül a fiatalokkal: a fogyatékossággal élők, az idős korú személyek és a roma származású emberek helyzete iránti érzékenyítés a célkitűzésünk.

 

  • Szociopoly

A szociopoly egy olyan, a szegénységben és a mélyszegénységben élő emberek iránt érzékenyítő játék, melyet középiskolás diákoknak, kollégistáknak, szociális-, humán területen dolgozóknak, önkormányzati képviselőknek, civil csoportoknak ajánlunk folyamatosan. A társasjáték során lehetőséget nyújtunk arra, hogy a mélyszegénységben élő családok valóságát átéljék a nyitott érdeklődök.

 

  • Önkéntes akciónap

Az önkéntes akciónapot minden évben az önkéntes tevékenység, az önkéntesség kultúrájának népszerűsítése céljából szervezzük meg, idén december 5-én tartjuk, az Önkéntesek Nemzetközi Napja alkalmából. Az akció témája az ünnep közeledtével a karácsonyi hangulatú díszítés lesz egyházi és állami iskolákban önkéntesek segítségével. A program keretében az önkéntes nap a helyi egyházi szervezettel, valamint civil szervezetekkel együttműködve valósul meg a helyi közösség tagjainak bevonásával az alábbi intézményekben:

  • Békéscsaba (Békéscsabai Szakképzési Centrum Széchenyi István Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Szakgimnáziuma és Kollégiuma, pontos cím: 5600 Békéscsaba, Irányi u. 3–5.)
  • Gyula (Karácsonyi János Katolikus Gimnázium, pontos cím: 5700 Gyula, Erkel tér 2.)
  • Orosháza (Orosházi Diáktanya, pontos cím: 5900 Orosháza, Ond u. 18.)
  • Mezőkovácsháza (Békés Megyei Hunyadi János Gimnázium, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium, pontos cím: 5800 Mezőkovácsháza, Sármezey Endre u. 63.)
  • Mezőhegyes (Kozma Ferenc Mezőgazdasági Szakképző Iskola és Kollégium, pontos cím: 5820 Mezőhegyes, Kozma Ferenc u. 23.)

 

  • Esélynap

A hátrányos megkülönböztetés által érintett csoportok támogatásával, érdekképviseletével foglalkozó civil és egyházi szervezetek, önkormányzati fenntartású intézmények együttműködésével a többségi társadalom tagjait elérő, figyelemfelkeltő, szemléletformáló rendezvény, amikor egy egész napos program során bemutatkoznak az előbb említett szervezetek.

 

  • Esély Sportnap

Célja a nem fogyatékossággal élő személyek figyelmének felhívása, érzékenyítése a fogyatékossággal élők iránt. Medgyesegyházán több éve veszünk részt együttműködő partnerként a helyi szervezésű programban, ahol a Magyar Speciális Olimpia Szövetség a Körös-menti Szociális Centrummal közösen versenylehetőséget biztosít értelmileg sérült sportolóknak.

 

  • Láthatatlan vacsora

A program célja érzékenyítés, nem látássérült emberek számára lehetőség biztosítása arra, hogy kipróbálják, milyen letakart szemmel étkezni, milyen az, amikor valaki nem láthatja, hogy milyen ételt fogyaszt el. Három alkalommal hívtuk életre a rendezvényt: 2018. november 29-én Békéscsabán, 2019. február 07-én és 2019. március 22-én Medgyesegyházán.

 

  • Miért szerettem a közösségi szolgálatot?

Megyei pályázatot hirdettünk középiskolás diákoknak. A projekt célja az önkéntesség kultúrájának terjesztése, pozitív gondolatok átadása a fiataloknak saját élményeiken keresztül. Eredményhirdetés ez év végén várható.

 

  • Rajzpályázat óvodásoknak és kisiskolásoknak

Megyei szintű felhívást tettünk közé család témakörben 2019 januárjában. A kiírást azzal a céllal fogalmaztuk meg, hogy felhívjuk a figyelmet a család jelentőségére a sajtón és a gyermekrajzokon keresztül. A beérkezett munkákat több héten keresztül megtekinthetővé tettük.

 

  • Rád hagyományozom

Folyamatosan megvalósítjuk a programot a megye 9 járásának egy-egy településén. Célkitűzésünk, hogy a generációk közötti együttműködést erősítsük a közös alkotás és élmények megszerzése által.

 

  • Családok vetélkedője

A program célja egyszerre bevonni generációkat közös projektekbe, olyan vetélkedésekkel, melyek mindegyik korosztály tudását igénylik. A rendezvény a megye 3 helyszínén valósult meg: 2018. május 1. Újkígyós, 2018. május 27. Füzesgyarmat, 2018. június 19. Bánkút.

 

Együttműködő partnerek:

Összesen 73 partnerszervezettel állunk kapcsolatban, köztük önkormányzatok, a forprofit és a nonprofit szféra képviselői, valamint az óvodák és a közoktatási intézmények is megtalálhatók.

  • Autpont Alapítvány,
  • Csabagyöngye Kulturális Központ,
  • Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége Békés Megyei Egyesülete,
  • Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom Szövetség a Családok Lelki Egészségéért Egyesület,
  • Marzek Kner Packaging Kft.,
  • Parázs Pasztorációs Központ Kalocsa–Kecskeméti Főegyházmegye Ifjúság- és Családpasztorációs Központja és Kateketikai Irodája,
  • Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége (SINOSZ),
  • Új Nemzedék Központ – Közösségi tér Kontaktpont Iroda,
  • Vakok és Gyengénlátók Egyesülete.

Egyenlő Bánásmód Hatóság

Az Egyenlő Bánásmód Hatóság feladata a hátrányos megkülönböztetéssel okozott jogsértések kivizsgálása és megszüntetése.

Dr. Csűri Gábor, Békés megyei egyenlőbánásmód-referens havonta ügyfélfogadást tart a Békés Megyei CSEÖH intézményben, 5600 Békéscsaba, Sikonyi út 3. sz. alatt.

Az ügyfélfogadás időpontjait internetes portálon, facebookon és levelezőlistáinkon folyamatosan közzétesszük, de egyéni időpont egyeztetésére is biztosítunk lehetőséget.

 

ELÉRHETŐSÉG

Egyensúly AE Egyesület működtetésében
Békés Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház (CSEÖH)
Irodavezető: Herczegné Számel Annamária

5600 Békéscsaba, Sikonyi út 3.
Programokkal kapcsolatban érdeklődni az iroda munkatársaitól lehet.
Mobil: +36 (20) 329-0201
E-mail: bmcseoh@gmail.com

Megszakítás