Baranya Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház

 

A Baranya megyei CSEÖH irodát a Pécsi Székesegyház Nagycsaládos Egyesület működteti, mely 1993 áprilisában alakult a Nagycsaládosok Országos Egyesületének tagegyesületeként. Taglétszáma közel 1300 fő, több mint 200 család, célja az élet, az anyaság védelme, a nagycsaládos értékek felmutatása, a közösség szervezése és a családok érdekvédelme. Az egyesület havonta tart rendszeres összejöveteleket valamilyen, a tagságot érdeklő témáról, sokszor meghívott előadó bevonásával. A szervezet 6 tagú vezetősége önkéntesekből áll, akik szabad idejükben, nagy lelkesedéssel dolgoznak a közösségért.

 

Legfontosabb programok:

 

Az Esély Órák célja, hogy a résztvevő, különböző korosztályú gyermekek és fiatalok megismerjék a fogyatékossággal élő emberek speciális élethelyzetét, ill. hiteles személyektől tájékozódjanak a romák integrációjáról és befogadásáról, továbbá a generációk közötti együttműködésről, s mindezek révén a társadalom sokszínűségét elfogadó fiatalokká váljanak. Tervezett időpontok: havonta 8 óra. Tervezett helyszínek: Baranya megye településeinek oktatási intézményei. Célcsoportok: óvodások, általános iskolás és középiskolás diákok.

Az Esély Sportnap olyan sportesemény, amelynek célja, hogy lehetőséget biztosítson hátrányos helyzetű, fogyatékossággal élő csoportok, fiatalok, idősek, valamint a többségi társadalom tagjai számára a közös sportolásra, és a közös sportolás élményén keresztül lehetőséget teremtsen a találkozásra, a megismerésre, ezáltal az elfogadó hozzáállás erősödésére. A Sportnapot minden év őszén a MBE -vel közösen, hozzájuk alkalmazkodva rendezzük meg már több éve.

A Megyei Esélynap célja, hogy az esélyteremtéssel kapcsolatos üzeneteket, információkat megismertesse az érdeklődőkkel, ezzel szolgálva a CSEÖH működésének egyik alapvető célkitűzését, a társadalmi szemléletformálást, továbbá elősegítse a helyi lakosság előítéleteinek csökkentését, a résztvevők toleranciájának erősödését a hátrányos helyzetű csoportok problémáival szemben. Időpontját a Fogyatékossággal Élő Emberek Világnapjához kapcsolódóan (december 3.) jelöljük ki. A helyszínt változtatjuk évente, ezzel is az a célunk, hogy a megyében élőket minél szélesebb körben elérjük kapcsolódó programjainkkal. Az előző években Pécs és Sásd adott otthont a rendezvénynek. Célcsoportunk a megye lakossága.

A „Láthatatlan vacsora” elnevezésű program célja, hogy a résztvevők elfogadók legyenek sérült embertársaikkal, a program elősegíti a saját élményekre épülő empatikus képességek fejlesztését. Tervezett időpontok, 2019. március és október, helyszíne Pécs. A program nyilvános, célcsoportunk a megye lakossága.

Az „Év Megyei Önkéntese” díjátadó ünnepség, mely az Önkéntesség Világnapja (december 5.) alkalmából kerül megrendezésre. A díjátadót az egész megyére kiterjedő felhívás előzi meg. A beérkező jelölések alapján választjuk ki az év Baranya megyei önkéntesét. A rendezvény keretén belül elismerjük az önkéntes tevékenységet végzők lelkesedését és fáradozását, megköszönjük munkájukat, azzal a nem titkolt céllal, hogy az önkéntesség társadalmi megítélése még kedvezőbb legyen. Tervezett időpont: 2019. december 5. Helyszín: Civil Közösségek Háza, ÚNK, Pécs. Célcsoportok: Baranya megye közösségei, civil, egyházi szervezetei, intézményei, önkormányzatai.

Az Önkéntes akciónap célja az önkéntesség kultúrájának népszerűsítése, ennek jegyében önkénteseink segítségével Baranya megye családok átmeneti otthonait öltöztettük díszbe 2018-ban, Advent idején. Célcsoportok: helyi közösségek tagjai, IKSZ-os diákok, önkéntesek.

A Zsolnay Piknik a pécsi Zsolnay Negyed szervezőinek programja, kellemes időtöltésre, igazi békebeli piknikre invitálják a városlakókat a Zsolnay Negyedbe. Ezen a rendezvényen „Esélycsapatunkkal” veszünk részt minden évben, különböző érzékenyítő, interaktív játékokkal. Az érdeklődők kipróbálhatják, milyen lehet idős embereknek a reggeli készülődés, mozgássérültként kerekesszékben ülve kosárra dobni, siketként kommunikálni, vakként érzékelni. A program célja a fogyatékossággal élő embertársaink társadalmi elfogadásának előmozdítása a lakosság körében. Tervezett időpont, 2019. 05. 18–19., helyszín: Pécs, Zsolnay Negyed. Célcsoportok: Pécs város és Baranya megye családjai.

Információs napot szervezünk családok támogatása témában. Tájékoztatást nyújtunk a családokat érintő kedvezményekről, fejlesztésekről.

A Szólj be a papnak! generációk együttműködését erősítő pilot jellegű program.

Szakmai kerekasztalokat tartunk esélyteremtés, önkéntesség, családügyi témákban.

Szociopoly közösségi társasjáték, melynek célja a szegénységgel, mélyszegénységgel kapcsolatos kérdések, az arra adott társadalmi sztereotip válaszok átértékelése, a valóság játékban történő átélése. Célcsoportok: középiskolás diákok, civil csoportok, döntéshozók, forprofit szféra képviselői.

Rád hagyományozom programunk a család fontosságára hívja fel a figyelmet.

Az önkéntességet népszerűsítő programok, különböző generációkat összekapcsoló és aktivizáló, ill. a forprofit szférát is bevonó önkéntes rendezvények. Az alkalmak célja egyben az önkéntesek teljesítményének, szerepvállalásának elismerése.

 

Kiemelkedő, legfontosabb együttműködő partnereink:

  • Egyenlő Bánásmód Hatóság,
  • Fogd a Kezem Alapítvány,
  • Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft.,
  • Karitász Pécs,
  • Kerek Világ Alapítvány,
  • Keret Alkotó Csoport,
  • Khetanipe a Romák Összefogásáért Egyesületet,
  • Ki-Látás Alapítvány,
  • Máltai Szeretetszolgálat,
  • Mosolymanó Egyesület,
  • Mozgáskorlátozottak Baranya Megyei Egyesülete, Ifjúsági Csoport,
  • Pécsi Önkéntes Centrum,
  • Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége,
  • Új Nemzedék Központ,
  • Vakok és Gyengénlátók Baranya Megyei Egyesülete.

 

„Az Egyenlő Bánásmód Hatóság az egyenlő bánásmód követelményének megvalósulását ellenőrző autonóm állami szerv, az emberi méltóság garanciális intézménye. Olyan panaszosok számára nyújt jogorvoslati lehetőséget, akiket diszkrimináció, azaz hátrányos megkülönböztetés ér. A hatóság a diszkriminációs folyamatok felismerését és megelőzését a jogalkalmazás mellett szakmai információkkal és kiadványokkal támogatja.” (Forrás: Fontos tudnivalók az Egyenlő Bánásmód Hatóság eljárásról, https://www.egyenlobanasmod.hu/hu/hatosagrol/fontos-tudnivalok-az-egyenlo-banasmod-hatosag-eljarasarol (Utolsó letöltés: 2019.07.10.)

Jó kapcsolatot ápolunk a megyei EBH referenssel, aki az alábbiak szerint tart ügyfélfogadást Baranyában.

Elérhetőség:

Dr. Gajda Zoltán

Állandó ügyfélfogadás, Pécs

Baranya Megyei Kormányhivatal Igazságügyi Osztálya
7621 Pécs, Mátyás király utca 32. (hétfőnként: 14.00-16.00)

Mozgáskorlátozottak Baranya Megyei Egyesülete
7621 Pécs, Lyceum utca 5. (havi egy alkalommal, ld. honlap)

Járási ügyfélfogadás (Vajszló, Bóly, Komló) honlapon feltüntetve havonta

További információ: http://www.egyenlobanasmod.hu/hu/egyszeru-oldal/baranya-megye

 

Baranya megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház

7623 Pécs Szabó József u. 4.

 

Fenntartó szervezet:

Pécsi Székesegyház Nagycsaládos Egyesület

 

Munkatársaink:

Uzsalyné Dr. Pécsi Rita -irodavezető

Pintér Tamás – esélyteremtési munkatárs

Bodorné Péter Judit – esélyteremtési munkatárs

Mobil: 20/213-3021

E-mail: pjudit.cseoh@gmail.com

https://www.facebook.com/cseoh

Megszakítás