Átadták a Rád hagyományozom nagyszüleink bölcsességét történetírói pályázat díjait, majd három generáció tagjai készítettek közösen házi csigatésztát az idősek világnapja alkalmából a fülöpjakabi teleházban. A programra Fülöpjakabról, Jakabszállásról és Kunszállásról is érkeztek.
A Nők a Nemzet Jövőjéért Egyesület tagjai, a fenntartásukban működő Bács-Kiskun Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház és a Fülöpjakabi Faluház munkatársai összefogva még a nyáron több településen átívelő történetírói pályázatot hirdettek.
Felhívásukra fülöpjakabi, jakabszállási és kunszállási nyugdíjasoktól olyan írásokat vártak, amelyekben az idősek megfogalmazzák, milyen tapasztalatot, tudást adnának át szívesen a fiataloknak.
A pályázat célja az volt, hogy a sok esetben már csupán az elbeszélők emlékei között élő hagyományok, szokások, jó gyakorlatok fennmaradjanak, átörökítődjenek a következő nemzedékek számára is.
A Fülöpjakabi Teleházban meghirdetett eredményhirdetésen Bodor Sándor Fülöpjakab polgármestere köszöntötte az egybegyűlteket, majd Koleda Sára, a Kiskunfélegyházi Balázs Árpád Alapfokú Művészeti Iskola növendékének fuvolajátékát hallgathatták meg.
A Rád hagyományozom nagyszüleink bölcsességét történetírói pályázatra a legtöbb pályamunka Jakabszállásról érkezett, a legbölcsebb gondolatokat Kunszálláson fogalmazták meg, míg a legpraktikus tanácsokat Fülöpjakabról küldték.
A felhívásra beküldött pályamunkákat Weninger Endréné, a Montázsmagazin alapító szerkesztője, egyben a zsűri elnöke értékelte, miközben a díjazott írásokból a Jakabszállás-Fülöpjakab Általános Iskola Eötvös József Általános Iskolájának diákjai olvastak fel részleteket.
Különdíj:
Őszidő Nyugdíjas Klub – Kalocsai hímzés és Házi csigatészta gyártása – Fülöpjakab
Megosztott 3. helyezés:
Szabóné Harkai Erika: Zúgolódás nélkül – Jakabszállás
Holécziné Tóth Zsuzsa: A háború vétlen áldozatainak emlékére – Jakabszállás
Megosztott 2. helyezés:
Holécziné Tóth Zsuzsa: Életszilánkok – Jakabszállás
Szabó Mihály: Szorgalommal, becsületességgel lehetek-e próféta saját falumban? – Jakabszállás
Megosztott 1. helyezés:
Polyák Mátyásné – Egy ükmama bölcsességei – Kunszállás
Szabó Mihály: Régi hagyományok újraélesztése és ápolása, emberi értékek megőrzése – Jakabszállás
A díjazott pályaműveket a Montázsmagazin és a Nők a Nemzet Jövőjéért Egyesület online felületein, a https://montazsmagazin.hu/, a https://www.nokanemzetjovojeert.hu/ és a https://cseoh.gov.hu/hazak/bacs-kiskun-megye/ közzéteszi.
Az ünnepélyes eredményhirdetés alkotónappal folytatódott, amelynek célja a közösségi művelődés, a generációk közötti együttműködés erősítése, a közös alkotás élményének átélése, az idősebb korosztály értékes tudásának és tapasztalatának megosztása, átadása volt.
A délután további részében az Őszidő Nyugdíjas Klub tagjai megmutatták és megtanították a helyi általános iskola diákjainak, illetve a résztvevőknek a házi csigatészta készítésének fortélyait. A gyermekek szülei révén gyakorlatilag három generáció elevenítette fel a ma már egyre inkább feledésbe merülő tésztagyártás folyamatait.
Az Őszidő Nyugdíjas Klub tagja, a 82 éves Koncz Jenőné 17 éven át készítette napi öt kilogramm lisztből a tésztát. Akkoriban Fülöpjakabon a helyi termelőszövetkezet mellékágaként egy tésztaüzem is működött a faluban, munkát adva sok helyi asszonynak. Erzsike néni azt is elárulta, a kiváló minőségű tésztát kizárólag egyfajta lisztből készítették, és Amerikába exportálták.
Törteli Lászlóné édesanyjától tanulta meg, és 14 éves kora óta készít házi tésztát. Ma már ugyan ő is ritkán veszi elő a nyújtódeszkát és a sodrófát, de a helyi általános iskola diákjai és szülei kedvéért szívesen hozta el otthonról eszközeit.
A nap emlékére minden résztvevő a házitészta receptjét tartalmazó kártyát is kapott.