Borsod-Abaúj Zemplén Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház
Szervezetünkről:
A Borsod-Abaúj Zemplén Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Házat az Ifjúságért Alapítvány működteti. Az Ifjúságért Alapítvány a legtágabb értelemben vett ifjúságot (gyermekeket, tinédzsereket, fiatal felnőtteket, friss családosokat) tekinti a jövő zálogának. Az alapítvány névválasztása, elsődleges feladatai, vállalásai mögött az a hit áll, hogy az ifjúság megóvása, támogatása közös társadalmi ügy, hiszen a fiatalok alkotják az aktív társadalom egy jelentős rétegét, és ők viszik tovább azokat a társadalmi, közösségi ügyeket is, melyek a jövő szemléletét formálják. Az alapítvány ezért célul tűzte ki az ifjúság mentális éskere szociális egészségének védelmét, az önszerveződő csoportok, közösségek működésének támogatását, képzések, programok lebonyolítását, hátrányos helyzetű csoportok társadalmi esélyegyenlőségének segítését, kulturális tevékenységek megvalósítását, munkaerőpiaci képzések szervezését, illetve az ezekhez kapcsolódó szolgáltatások megvalósítását. Az alapítvány szervezetközi együttműködések elősegítését célozza meg.
A CSEÖH programjai:
Esély Óra
Az Esély Órák olyan, 45 perces foglalkozások, melyek során az általunk felkért előadó az intézménnyel (iskolákkal) előre egyeztetett egy alkalom keretein belül tart interaktív előadást a résztvevők számára az alábbi témák valamelyikében: fogyatékossággal élők, idősek, romák helyzete. Az Esély Órák célja a szemléletformálás, a résztvevők érzékenyítése a fent említett, hátrányos megkülönböztetéssel szembesülő csoportok valamelyikének irányába. Ez a programunk folyamatosan zajlik az évben.
Esélynap
A hátrányos megkülönböztetés által érintett csoportok támogatásával, érdekképviseletével foglalkozó civil és egyházi szervezetek, önkormányzati fenntartású intézmények együttműködésének köszönhetően megvalósuló, a többségi társadalom tagjait elérő, figyelemfelkeltő, szemléletformáló rendezvény. A program célja, hogy az esélyteremtéssel kapcsolatos üzeneteket, információkat megismertesse az érdeklődőkkel, ezzel szolgálva a Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház működésének egyik alapvető célkitűzését, a társadalmi szemléletformálást. A rendezvény célja továbbá, hogy elősegítse a helyi lakosság előítéleteinek csökkentését, a résztvevők toleranciájának erősödését.
Esély Sportnap
Sportesemény, mely hátrányos helyzetű, fogyatékossággal élő csoportok, fiatalok, idősek, valamint a többségi társadalom tagjai számára biztosít lehetőséget a közös sportolásra. A rendezvény célja, hogy a közös sportolás élményén keresztül lehetőséget teremtsen a találkozásra, a megismerésre, ezáltal az elfogadó hozzáállás erősödésére.
Szociopoly
20–25 fős csoportok részére szervezünk olyan interaktív társasjátékot, melynek során a szegénységgel, mélyszegénységgel kapcsolatos kérdések megfogalmazására, az ezekre adott sztereotip válaszok átértékelésére nyújtunk tapasztalati lehetőséget. A játék időtartama körülbelül 3 óra, melynek során 4–6 csapat játszik együtt, akik a képzett játékvezető segítségével dolgozzák fel a témát a témafelvezetéstől kezdődően a kiértékelésen, ventiláláson keresztül a konklúzió megfogalmazásáig. A program kiválóan alkalmas a szociális érzékenység növelésére, a csapatépítésre. A programot, együttműködő partnereinkkel egyeztetve, különböző időpontokban valósítjuk meg.
Láthatatlan vacsora
A program célja, hogy a résztvevők tapasztalatot szerezzenek a látássérült emberek mindennapjaival kapcsolatban. Keretében látássérült előadók beszélnek a vakok és gyengénlátók mindennapjairól, kihívásairól, a jól segítés módjairól, az általuk használt eszközökről, majd pedig a résztvevők közösen, bekötött szemmel fogyasztanak el egy kétfogásos vacsorát. A program kiválóan alkalmas a szociális érzékenység növelésére, a csapatépítésre. A programot, együttműködő partnereinkkel egyeztetve, különböző időpontokban valósítjuk meg.
Kitelepülés Miskolc város napjára, szemléletformáló sátorral
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház szemléletformáló sátorral települ ki Miskolc város napjára. A program célja a szemléletformáló tevékenységek (érzékenyítő játszóház, kerekes székes akadálypálya, esélyegyenlőségi kvíz) kipróbálása által a lakosság szemléletformálása a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok kapcsán. Ez a program minden év május hónapjában kerül megrendezésre a helyi civil szervezetekkel és a város önkormányzatával együttműködésben.
Weapon of choice
Kampányunk az iskolai/munkahelyi erőszak jelenlétére, a probléma súlyára és a megoldás lehetőségeire hívja fel a figyelmet és kínál lehetséges megoldást. A Weapon of choice egy szemléletformáló kiállítás, a verbális bántalmazás ellen emel szót. A programot különböző időpontokban valósítjuk meg, egyeztetve együttműködő partnereinkkel.
Együttműködő partnerek:
- Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Civil Információs Centrum
- Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Gyermekvédelmi Központ és Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat
- Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom
- Háromkő Ifjúsági Természetjáró és Kulturális Egyesület
- Magyar Cserkészszövetség II. Kerülete
- Magyar Vöröskereszt Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Szervezete
- Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata
- Miskolci Egyesített Szociális, Egészségügyi és Gyermekjóléti Intézmény
- Új Nemzedék Központ
- Vakok és Gyengénlátók Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Egyesülete
Egyenlő Bánásmód Hatóság
Az Egyenlő Bánásmód Hatóság Borsod-Abaúj-Zemplén megyei referense Dr. Hronszky Regina. Ügyfélfogadást havonta 3 alkalommal tart Miskolcon a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Iparkamarában, melynek időpontjait honlapunkon közzétesszük.
„Az Egyenlő Bánásmód Hatóság az egyenlő bánásmód követelményének megvalósulását ellenőrző autonóm állami szerv, az emberi méltóság garanciális intézménye. Olyan panaszosok számára nyújt jogorvoslati lehetőséget, akiket diszkrimináció, azaz hátrányos megkülönböztetés ér. A hatóság a diszkriminációs folyamatok felismerését és megelőzését a jogalkalmazás mellett szakmai információkkal és kiadványokkal támogatja.” (Forrás: Fontos tudnivalók az Egyenlő Bánásmód Hatóság eljárásáról,
https://www.egyenlobanasmod.hu/hu/hatosagrol/fontos-tudnivalok-az-egyenlo-banasmod-hatosag-eljarasarol Utolsó letöltés: 2019.06.21.)
Elérhetőségeink:
Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház
Hiripi Edina
irodavezető
3525 Miskolc, Széchenyi István út 19. 1/1.
Tel.: 46/794-901
E-mail:bazmegye.cseoh@gmail.com
Facebook:www.facebook.com/eselyteremtohazbazmegye