A Nógrád Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház

 

Működtető szervezet adatai:
A fenntartó szervezet neve: Nógrád Ifjúságáért Gyermek és Ifjúsági Alapítvány
A szervezet székhelye: 3109 Salgótarján, Medvesi út 9.
A szervezet képviselője: Szabó Péter
Elérhetőségek (telefon, e-mail): Tel.: +36 20/562-4389 szabo.peter@nograd.hu

 

Az alapítvány célja: A Nógrád megyében élő, önálló jövedelemmel nem rendelkező fiatalok körében segíteni az Európához való tartozás követelményeinek, a társadalmi modernizáció szükségleteinek megfelelően azt, hogy a fiatal korosztályokhoz tartozók elsajátíthassák a felnőtt, felelős magyar állampolgárhoz méltó készségeket. Ennek érdekében szervezetünk támogatja az egyéni és közösségi aktivitást, bővíti a cselekvési lehetőségeket és közreműködik a szabadidőtöltés jobb feltételeinek megteremtésében. Alapítványunk ösztönzi továbbá az ifjúsági turizmust, a fiatalok nyelvtanulását, a nemzetközi szakmai és jószolgálati cserekapcsolatokat, közösségépítő tevékenységével előmozdítja a népek egymáshoz való közeledését. Munkatársaink hozzájárulnak a társadalom gyermek- és ifjúsági ismeretének gyarapodásához, a fiatalok önismeretének fejlődéséhez. Az alapítói okiratban lefektetett célokon túl az alapítvány immár fél évtizede prioritásként kezeli a fogyatékkal élők számára az esélyteremtést, az önkéntességhez kapcsolódó szemléletformálást, valamint a hátrányos helyzetű családokban élők vakációs táboroztatását. Külön figyelmet szentelt és szentel a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (mint alapító) céljainak megvalósítására, a civil szféra ez irányú mozgósításával. Ezen célok megvalósítására garanciát jelentett és jelent, hogy az alapítvány kuratóriumának vezetését és a Salgótarjáni CSEÖH irányítását ugyanazon személy látja el. Mindezen célokat kuratóriumi döntéssel fogalmazta meg az alapítvány, melyeket széleskörű társadalmi elfogadottság és szimpátia kísér.

Megyei CSEÖH feladata

Esély Óra: Az Esély Órák célja, hogy lehetőséget biztosítson a résztvevőknek (gyermekek, diákok, fiatalok) arra, hogy megismerjék a fogyatékossággal élő emberek speciális élethelyzetét.
Célcsoportjai: Óvodás korúak, általános iskolások, középiskolások
Időpontok: Minden hónapban 8 esélyóra megtartása
Helyszín: Oktatási intézmények

Esélynap: Együttműködést valósítunk meg a hátrányos megkülönböztetés által érintett csoportok támogatásával, érdekképviseletével foglalkozó civil és egyházi szervezetek, önkormányzati fenntartású intézmények között és egy olyan rendezvényt valósítunk meg, amely eléri a többségi társadalom tagjait, figyelmüket felkelti és kedvezően befolyásolja szemléletüket a hátrányos helyzetű társadalmi csoportokról.
Célcsoportjai: A megyei CSEÖH valamennyi célcsoportjának képviselői, támogató partnerszervezetei, önkormányzatok képviselői, forprofit cégek munkatársai, országgyűlési képviselők
Időpontok: Minden év május első szombatján
Helyszín: Somoskői Várkert

Rád hagyományozom – „Örökített hagyomány”: Az esemény megszervezésére a generációk közötti kooperáció, a közös alkotás élményének együttes átélése, az idősebb korosztály által hordozott tudás és tapasztalat megőrzése, illetve átörökítése indított minket. Szerettük volna csökkenteni, áthidalni a társadalom csoportjai között egyre élesebbé váló generációs szakadékot.
Célcsoportjai: Általános iskoláskorú diákok, fiatalok, szüleik, nagyszüleik
Időpontok: Nyári hónapokban
Helyszín: Intézmények, gyermek intézmények, gyermek és ifjúsági táborok

Esély Sportnap: A sportesemény, amely hátrányos helyzetű, fogyatékossággal élő csoportok, fiatalok, idősek, valamint a többségi társadalom tagjai számára biztosít lehetőséget a közös sportolásra. A rendezvény célja, hogy a közös sporttevékenység élményén keresztül lehetőséget teremtsen a találkozásra, a megismerésre, ezáltal az elfogadó hozzáállás erősödésére.
Célcsoportjai: Fogyatékossággal élők (fogyatékossággal élőket ellátó intézmények, szolgálatok, érdekképviseleti együttműködő partnerek), középiskolás, főiskolás fiatal önkéntesek, többségi társadalom
Időpontok: Magyar úszás világnapjára időzítjük a hagyományoknak megfelelően
Helyszín: Salgótarján Tó-strand és sportpályája

Láthatatlan vacsora: A látó résztvevők bekötött szemmel fogyaszthatják el vacsorájukat, ami elősegíti a saját élményekre épülő empatikus képességek fejlesztését, az esélyegyenlőség megvalósítását. Meghívott látássérült előadó(k) segítségével adhatunk át releváns információkat a vakok, gyengénlátók és aliglátók mindennapjairól. Bemutatásra kerülhet a fehérbot, a vakok órája és a helyes vakvezetés is.
Célcsoportjai: Egész helyi lakosság
Időpontok: Minden évben a „Fehér bot” hetére időzítve
Helyszín: Fészek Vendéglő és Sörkert

Az év Megyei Önkéntese Díj: Rendezvényünk önkéntes tevékenység és az önkéntesség kultúrájának népszerűsítése érdekében hívtuk életre. Immár hagyomány, hogy az Önkéntesség Világnapján ünnepi találkozót tartunk az Új Nemzedék Kontaktpont termében. A programon összefoglaljuk, beszámolóban értékeljük az elmúlt időszak önkéntes akcióit és a vállalt, valamint teljesített feladatokat. Kiemeljük, sőt példaként állítjuk mindannyiunk elé a jó gyakorlatokat, megemlítjük a másnap megrendezésre kerülő önkéntes akció napot. Javaslatot fogalmazunk meg, és fogadjuk mások javaslatait az elkövetkező év önkéntes akcióira.
Célcsoportjai: Jelölésben résztvevő szervezetek, önkéntesek egyesületei, díjazottak, sajtó, Nógrád Megye Önkormányzata, CIC
Időpontok: Minden december 5-én az „Önkéntesség Világnapján”
Helyszín: Új Nemzedék Közösségi Tér

Együtt Egymásért – Forprofit szféra érzékenyítése: A többségi társadalom felnőtt tagjainak, munkavállalóinak és munkaadóinak érzékenyítése az önkéntesség területén. Szeretnénk továbbá, hogy önkéntes tevékenységben járatos motivációs szakemberek segítségével a rendezvény által még inkább ráhangoljuk a lakosságot az önkéntességre, érdekeltté tegyük őket a csatlakozásban.
Célcsoportjai: Önkormányzati hivatalok dolgozói, képviselői és vezetői
Időpontok: Minden év június hónapjára időzítve
Helyszín: Szabadtéri helyszín

Akadálymentesen a Zenthébe – Akadálymentes színház: A helyi (települési, közösségi szintű) lakosság szemléletét, a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok kapcsán formáló rendezvény keretében a segítséggel élőknek tesszük lehetővé a kulturális élmény megtapasztalásának módját. A „Színház Világnapja” alkalmára készülő zenés színházi műsorra hívunk meg fogyatékossággal élőket. A premier előtt a műsort megtekintő ép színházlátogatókkal ellentétben, a fogyatékossággal élőket a színház vezetője egy (a színházat bemutató) körsétára invitálja. Emellett a fogyatékossággal élők a számukra szükséges akadálymentesítéssel részt tudnak venni a színházi kulturális eseményén az egyenlő esélyű hozzáférés jegyében. Célunk még a társadalmi szemléletformálás és érzékenyítés is az integrált előadáson. Mindehhez segítséget biztosítunk: jeltolmácsok, indukciós hurok, akadálymentesített lift és nézőtér.
Célcsoportjai: fogyatékossággal élő szervezetek, egyesületek tagjai, illetve rehabilitációs ellátásra jogosultak
Időpont: 2019. március 28.
Helyszín: Salgótarján Zenthe Színház

„Érzékeid tesznek szabaddá!” – „Sensory Escape Room” Érzékszervi szabaduló szoba: Önkormányzati dolgozóknak és a forprofit szféra érintettjeinek szervezünk egy közösségépítő, érzékenyítő szabaduló játékszobát. A programon az érzékszervekre épülő rejtvények, feladatok megoldása a cél, ahol a játékosnak minden érzékszervét használnia kell, hogy a rejtvényeket megfejtve a szobából kiszabaduljon. A résztvevőknek a hallásukat, a szaglásukat, a látásukat, az ízlelésüket, a tapintásukat és a logikus gondolkodásukat kell használniuk, hogy a feladatokat megoldva kiszabaduljanak a szobából.
Célcsoportjai: Forprofit szféra képviselői és/vagy a helyi döntéshozók
Időpont: 2020. február
Helyszín: Somoskőújfalu

CSEÖH Infó Stand”: A hátrányos megkülönböztetés által érintett csoportok támogatásával, érdekképviseletével foglalkozó civil és egyházi szervezetek, önkormányzati fenntartású intézmények, TB szakértő, EBH referens együttműködésével a többségi társadalom tagjait elérő figyelemfelkeltő, szemléletformáló (helyi település, közösségi szintű) rendezvény. A program célja, hogy az esélyteremtéssel kapcsolatos üzeneteket, információkat megismertesse az érdeklődőkkel, ezzel szolgálva a CSEÖH működésének egyik alapvető célkitűzését, a társadalmi szemléletformálást. A rendezvény célja továbbá, hogy elősegítse a helyi lakosság előítéleteinek csökkentését, a résztvevők toleranciájának erősödését a hátrányos helyzetű csoportok problémáival szemben.
Célcsoportjai: felnőttek
Időpont: 2019–2020: 4 alkalommal
Helyszín: Bátonyterenye, Salgótarján (2 alkalom), Balassagyarmat

Együttműködő partnerek:

  • Alternatív Ismeretterjesztő Egyesület,
  • Családokért Érdekképviseleti, Művészeti és Sport Egyesület,
  • Elfogadásért Önérvényesítő Egyesület,
  • Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége,
  • Mozgáskorlátozottak Egymást Segítők Egyesülete,
  • Nógrád Megye Önkormányzata,
  • Nógrádi Autizmus Alapítvány,
  • Salgó Komfort Kft.,
  • Salgótarján Megyei Jogú Város Önkormányzata,
  • Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége Nógrád Megyei Szervezete,
  • Vakok és Gyengénlátók Nógrád Megyei Egyesülete,
  • Vöröskereszt Nógrád Megyei Szervezete.

EBH referens, ügyfélfogadás

Egyenlő Bánásmód Hatósága ügyfélszolgálata:
Dr. Simon Ágnes Nógrád megyei egyenlőbánásmód-referens
Állandó ügyfélfogadás:
Mozgáskorlátozottak Egymást Segítő Egyesülete (Pontos cím: 3100 Salgótarján, Lőwy Sándor u. 12-14.; tel.: 06 32/423-477) Keddenként 08:30-tól 12:30-ig.

Nógrád Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház adatai

Címe: 3100 Salgótarján Rákóczi út 36.
A Nógrád Megyei CsEÖH a Nógrád Megyei Közgyűlés teljesen akadálymentesített épületrészének első emeletén, az akadálymentes lift tőszomszédságában 2 db, egymásba nyitható irodájában került elhelyezésre, melyből az egyik iroda, a másik pedig iroda és tárgyaló funkciót tölt be (pontos cím: 3100 Salgótarján Rákóczi út 36. Megyeháza). Az épület a nógrádi megyeszékhely centrumában (Vásártér), Salgótarján belvárosában, a vasút és távolsági buszmegállótól 500 méternyi távolságra fekszik.

Személyi feltételek

Irodavezető neve: Szabó Péter
Elérhetőségei (e-mail, telefon): szabo.peter@nograd.hu, Tel.: +36 20/562-4389
Munkatárs neve: Nagy Péter
Feladatköre: koordinátor
Elérhetőségei (e-mail, telefon): eselyekhaza@nograd.hu, Tel.: +36 30/532-1230

Megszakítás