Somogy Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház

 

A Napkerék Egyesület 2003. november 10-én alakult a roma származású emberek támogatására antidiszkriminációs, interkulturális és szociális programmal. Működése során célcsoportja a Dél-Dunántúl régió, Kaposvár megyei jogú város és környékének lakossága. Somogy megyében az LHH és HH térségek jelentősek, a lakosság között magas a romák aránya, sok a keresőképtelen, munkanélküli, nyugdíjas, iskolás, tehát az ellátásra szoruló. Az Egyesület alapszabályában rögzítettek szerint tevékenységeit a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok esélyegyenlőségének elősegítése, ezen keresztül az alapvető emberi jogok érvényesülése érdekében fejti ki. Részükre széleskörű egészségügyi, szociális, köznevelési, kulturális, szabadidős, sport és egyéb közösségi szolgáltatásokat nyújt. Tevékenységének fókuszában a hátrányos helyzetű egyének, csoportok társadalmi beilleszkedésének elősegítése áll.

Megyei CSEÖH feladatai:

 

Esély Órák Somogy megyében
Az Esély Órák célja, hogy a különböző korosztályú Somogy megyei gyermekek és fiatalok rálátást nyerjenek a fogyatékossággal élő emberek speciális élethelyzetére, illetve hiteles információk birtokába juthassanak meghívott előadóinktól hátrányos helyzetű társaik integrációjáról és befogadásáról. További célként fogalmaztuk meg a generációk közötti együttműködésről való megfelelő tájékoztatásukat, s azt, hogy a program révén a résztvevők a társadalom sokszínűségét elfogadó fiatalokká váljanak.
Helyszín és időpont: Somogy megye – 2019.04.01–2020.03.31. közötti időszakban.

 

Esélynap Kaposváron
A hátrányos megkülönböztetés által érintett csoportok támogatásával, érdekképviseletével foglalkozó civil és egyházi szervezetek, önkormányzati fenntartású intézmények együttműködésével a többségi társadalom tagjait elérő figyelemfelkeltő, szemléletformáló rendezvényt szeretnénk megvalósítani Kaposvár központjában. A program célja, hogy az esélyteremtéssel kapcsolatos üzeneteket, információkat megismertesse az érdeklődőkkel, ezzel szolgálva az SMCSEÖH működésének egyik alapvető célkitűzését, a társadalmi szemléletformálást. A rendezvény célja továbbá, hogy elősegítse a kaposvári lakosság, illetve a megyeszékhelyen dolgozók, tanulók előítéleteinek csökkentését, a résztvevők toleranciájának erősödését a hátrányos helyzetű csoportok problémáival szemben. Fellépő bevonását tervezzük, egy integrált műsor keretein belül. A bevont önkéntesek feladatait az adminisztráció, az érkezők koordinálása és tájékoztatása, továbbá az élelmiszerek, frissítők felszolgálása területén kívánjuk meghatározni.
Helyszín és időpont: Kaposvár – 2019. október 15.

 

Esély Sportnap – „Sportnap az esélyegyenlőség jegyében”
A fogyatékossággal élő személyek és a velük foglalkozó szervezetek, valamint a Kaposvári Egyetem hallgatói csapatának részvételével, egész napos ülőröplabda bajnokságot és csörgőlabda bemutatót szervezünk somogyi cégek, továbbá oktatási intézmények pedagógusai számára. A program fő célja az ép és a fogyatékossággal élő személyek közötti elfogadás, a tolerancia erősítése. A programon népszerűsítjük az önkéntességet, elősegítjük a vak, gyengénlátó és aliglátó, illetve a kerekes székes emberek társadalmi elfogadását. A „Sportnap az esélyegyenlőség jegyében” elnevezésű rendezvényünket, Somogy megyei élsportolók részvételével valósítjuk meg. Az egész napos eseményen terveink szerint részt vesznek a Kaposvári Rákóczi FC labdarúgói, a Kaposvári Kosárlabda Klub és a Kaposvári Röplabda Klub játékosai. A meghívott sportolók aktívan részt vesznek a mérkőzéseken, egy-egy csapatot támogatva. A program középpontjában a csörgőlabda és az ülőröplabda áll. Megfelelően berendezett tornateremben (vagy a már újra használható Kaposvári Városi Sportcsarnokban), kimért pályákon, a szabályok gyakorlati ismertetését követően, csörgőlabda és ülőröplabda mérkőzéseken próbálhatják ki az előzetesen elsajátított tudásukat az érdeklődők. A program közben frissítőt és szendvicsebédet, pogácsát biztosítunk a résztvevőknek. Az ülőröplabdát kifejezetten mozgássérült, míg a csörgőlabdát látássérült emberek számára fejlesztették ki. Az esemény megvalósításával hozzá tudunk járulni a fogyatékossággal élő emberek elfogadásához. Terveink szerint a fogyatékossággal élők, az időskorúak, a roma származású személyek is integrált csapatot indítanak majd.
Helyszín és időpont: Kaposvár – 2019. szeptember 23–29. közötti időszakban.

 

Generációk együttműködését erősítő pilot jellegű program – „Majd mi megmutatjuk!”
A program során fő célunk, hogy erősítsük a generációk közötti együttműködést és ezáltal hozzájáruljunk a hatékony kommunikáció létrejötte révén megvalósuló tudásátadáshoz. A generáció-elmélet két amerikai szerző, William Strauss és Neil Howe nevéhez fűződik. Az ő meghatározásaikat elfogadva (X generáció (1960–70-es évek), Y generáció (1980–90-es évek) és Z generáció (2000-es évek)) szeretnénk egy generációk közötti vetélkedőt szervezni a „Magyarország Szeretlek” vagy a „Honfoglaló” mintájára. A kérdéseket úgy állítjuk össze, hogy azok a lexikális tudáson túl, némi magyarázat mentén kapcsolódjanak a CSEÖH célkitűzéseihez, témaköreihez (család, esélyteremtés, önkéntesség). Az egymás közötti kommunikáció erősítése céljából közösen, a csapatok vegyítésével megoldható feladatokat is kitalálunk.
Helyszín és időpont: Kaposvár – 2019.04.01-2020.03.31. közötti időszakban

 

Láthatatlan vacsora
Láthatatlan vacsorát szeretnénk szervezni ép emberek számára. A „Láthatatlan Vacsora” lényege, hogy „teljes sötétségben, minden vizuális segítség nélkül tehetjük próbára érzékszerveinket. Az ilyen jellegű vacsorán a résztvevők sötétben vagy bekötött szemmel fogyasztják el a felszolgált (illetve félkész) ételeket.”  A program célja, hogy a nem látássérült emberek kipróbálják, hogy milyen letakart szemmel étkezni, milyen az, amikor valaki nem láthatja, hogy milyen ételt fogyaszt el. A látó résztvevők bekötött szemmel fogyasztják el vacsorájukat, ami elősegíti a saját élményekre épülő empatikus képességek fejlesztését, az esélyegyenlőség megvalósítását. Meghívott látássérült előadó segítségével adhatunk át releváns információkat a vakok, gyengénlátók és aliglátók mindennapjairól. Bemutatásra kerül a fehérbotnak és a vakok órájának használata, illetve a helyes segítségnyújtási technikák is. A programot általános- és középiskolában tanító pedagógusok és helyi döntéshozók számára (1 db kaposvári és 1 db vidéki iskolában) szervezzük.
Helyszín és időpont: Somogy megye – 2019.04.01–2020.03.31. közötti időszakban

 

Generációk együttműködésére épülő akció – „Im-provokáció”
Az önkéntes akció során fő célunk, hogy erősítsük a generációk közötti kommunikációt és ezáltal hozzájáruljunk a hatékony együttműködés révén megvalósuló tudásátadáshoz.
Egy improvizációs előadást szeretnénk szervezni az X generáció (1960–70-es évek) és a Z generáció (2000-es évek) tagjai számára, főként az Y generáció (1980-90-es évek) előadásában, az első két korosztály aktív bevonásával. A témát/témaköröket és a feladatokat a generációs különbségek bemutatása köré szervezzük. A pécsi Improvokál Társulat fiatal tagjai „kísérli[k] meg elrepíteni a nézőt távoli helyekre, korokba, kacagtató helyzetek sokaságába, a legeldugottabb nevetőizmokat is munkára sarkallva. A pillanat varázsa lengi át a jeleneteket, melynek a nézők is részesei és inspirálói. Itt mindenki a rendezői székben ül!” (Forrás: Port.hu https://port.hu/adatlap/szindarab/szinhaz/improvokal/directing-17206 Utolsó letöltés:2019.07.12.)
Helyszín és időpont: Kaposvár – 2020.01.01-03.31. közötti időszakban

 

Esélyteremtési Konferencia – Somogy Megyei Esélyteremtési és Önkéntes Díjátadó
A Rasszizmus Elleni Világnapon szerte a világon megemlékezéseket és demonstrációkat tartanak a rasszista kirekesztés és elnyomás ellen. A nap alkalmából konferenciát szervezünk. Az előadók között üdvözölhetjük már évek óta a Somogy Megyei Önkormányzat és Kaposvár Megyei Jogú Város vezetőségét, valamint a Kaposvári Egyetem képviselőjét is. A 2020. évben megrendezésre kerülő konferencia célja, hogy az együttműködő partnereink bemutathassák azokat a jó gyakorlatokat, melyek az esélyteremtő ház céljaihoz, tevékenységeihez igazodnak. Főként a megyei civil szervezetek, az iskolák és az önkormányzatok részéről, olyan mintaprogramok bemutatását tervezzük, melyek példaértékűek lehetnek mások számára, ösztönöznek az önkéntes tevékenységre és az eredményei jól megfoghatók. A rendezvényen, átadásra kerül a Somogy Megyei Esélyteremtési és Önkéntes Díj, mellyel elismerjük az előző évben (vagy években) végzett önkéntes tevékenységet, megköszönjük a közösségért végzett munkát; melynek segítségével az aktív közösségi lét, társadalmi megítélése kedvezőbb lesz. A díjazott kiválasztását együttműködő partnereink segítségével végezzük. Törekszünk arra, hogy minél több, megyeszékhelyen kívüli szereplőt szólítsunk meg a programmal, akár előadóként, akár meghívott vendégként.
Helyszín és időpont: Kaposvár – 2020. március 21.

 

Királykisasszonyok és Királyfiak Otthona Cím adományozása:
A gyermeknevelés öröme nem csupán hivatás, hanem a család, a közösség ereje, gazdagsága. A család szerepének megőrzése, megismertetése és annak népszerűsítése mindannyiunk közös érdeke. Minden megszületett gyermek királyfi vagy királykisasszony a saját családjában. Ezek a gondolatok vezérelték a Nők a Nemzet Jövőjéért Egyesületet arra, hogy létrehozza – Bács-Kiskun megye települései részére – a Királykisasszonyok és Királyfiak Otthona Címet. Az elismerést 2012 januárjában adtuk át először a 2011-ben született gyermekeknek és családjaiknak. Naptári évente az a három megyei település kaphatja meg a címet, ahol az előző év december 31-ig megállapított statisztikai állandó népesség létszámához viszonyítottan legnagyobb százalékos mértékű az ott lakó (állandó bejelentett lakcímmel rendelkező szülők gyermekeként született) újszülött létszámnövekedés. A program keretében így évente három település vezetésének és érintett családjainak adjuk át a díjat. Az elismerés részét képezi a településnek adományozott tábla és emléklap, az újszülöttek számára pedig egy-egy kis tűzzománc korona és emléklap. A falvak, városok polgármesterei, tisztviselői, védőnői eddig mindig örömmel fogadták mind a kezdeményezést, mind az elismerést. A díjat minden alkalommal meghitt, közösségi ünnep keretében adtuk át az érintett családoknak és a települések vezetőinek.
Helyszín és időpont: Somogy megye – 2019. december

 

SMCSEÖH  Info-stand:
Kaposvár és Somogy megye nagyobb rendezvényeihez csatlakozva, egy-egy információs standot állítunk fel, ahol az érdeklődők, egy kompetens szakember közreműködésével tájékoztatást kaphatnak az aktuális családpolitikai intézkedésekről, az állam nyújtotta támogatásokról és lehetőségekről.
Helyszínek és időpontok:
2019. június 1. – Rippl-Rónai Fesztivál (Kaposvár)
2019. augusztus 16-17-18. – Boglári Szüreti Fesztivál (Balatonboglár)
2019. szeptember 10. – Miénk Itt a Tér (Kaposvár)
2020. február vagy március hónap – egyeztetés alatt (Patca)

 

Szakmai Kerekasztalok
A különböző kerekasztalok azonos céllal szerveződnek: fókuszban az aktuális szakmai kérdések konzultációja, az információ-/tapasztalatcsere, a további együttműködések előmozdítása, hálózatépítés, illetve a projektgenerálás áll. Olyan szakmai fórumok működtetése a célunk, melyek elősegítik az adott célcsoport esélyeinek javítását célzó, szükségleteikre fókuszáló, esetenként több szakmaterület együttműködését kívánó programok megismerését, a résztvevők hálózatépítését és esetleges további projektek generálását, valamint az esélyteremtési szempontok beépülését a mindennapi szakmai munkába. A kerekasztalok nyitottak, az ülések a felvetődő szakmai kérdések, illetve horizontális szempontok mentén szerveződnek, a résztvevők témajavaslatai, közösen megfogalmazott igényei folyamatosan biztosítják a témakínálatot.
Helyszín és időpont: Kaposvár – 2019.04.01-2020.03.31. közötti időszakban folyamatosan

 

Együttműködő partnerek:

  • Kaposvár Megyei Jogú Város Önkormányzata
  • Kaposvári Egyetem
  • kaposvári és Somogy megyei általános és középiskolák, óvodák
  • Mozgáskorlátozottak Somogy Megyei Egyesülete
  • Somogy megyei civil szervezetek
  • Somogy Megyei Kormányhivatal
  • Somogy Megyei Önkormányzat
  • Somogy megyei önkormányzatok
  • Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság
  • Vakok és Gyengénlátók Somogy Megyei Szervezete

 

EBH referens, ügyfélfogadás:

Az Egyenlő Bánásmód Hatóság ügyfélfogadása
Dr. Kovács Ferenc – Egyenlő Bánásmód Hatóság, referens
Telefon: +3630/927-4487
somogy@egyenlobanasmod.hu
Helyszín: Somogy Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház, 7400 Kaposvár, Honvéd utca 13.
Telefon: +3682/311-523
www.egyenlobanasmod.hu

Az Egyenlő Bánásmód Hatósággal való együttműködés keretében Dr. Kovács Ferenc, megyei referens minden hónap első három hetében szerdánként, valamint az utolsó héten, pénteken, 14:00–18:00 között tart ügyfélfogadást irodánkban.
Az egyenlő bánásmód követelményének megsértése következtében diszkriminációt elszenvedő személyek a megye egész területéről bizalommal fordulhatnak hozzánk. Célunk, hogy minél több probléma felszínre kerüljön és pozitív irányú folyamatok induljanak meg az adott esetekben. Referensünktől a panasszal élők, az egyenlő bánásmód sérelmének felmerülése esetén kérhetnek tanácsot, segítséget. Az EBH referens tájékoztatást ad, megfogalmazza és továbbítja a panaszbeadványt az Egyenlő Bánásmód Hatóság felé.

 

Elérhetőség, CSEÖH iroda címe:
Fenntartó, működtető: Napkerék Egyesület
Az iroda címe: Somogy Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház; 7400 Kaposvár, Honvéd utca 13.

Munkatársak: Bontovics Balázs, irodavezető
Bogdán Kinga, irodai munkatárs

Elérhetőségek:
Telefon: 82/311-523
E-mail: smcseohkaposvar@gmail.com

Megszakítás