Hajdú-Bihar Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház

 

Hajdú-Bihar Megyében az Egyenlő Esély Egyesület működteti a CsEÖH-öt, melyet a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése miatt 2006-ban hoztak létre. Az egyesület fő tevékenysége az egyenlő esélyek megteremtése, legyen szó a mozgáskorlátozottakról, az etnikai kisebbségekről, a határon túli magyarokról, vagy éppen a fiatalokról. Mindemellett segíti és erősíti, az előbb említett társadalmi csoportok érdekképviseleteinek tevékenységét, működésük hatékonyságát.

A megyei CSEÖH feladata:

Esély Óra: célja, hogy a résztvevők, akik különböző korú gyermekek és fiatalok megismerkedjenek a fogyatékossággal élő és a hátrányos helyzetű emberek sajátos élethelyzetével, s közvetlen tapasztalataiknak köszönhetően a különböző társadalmi csoportokkal szemben egyre inkább elfogadókká váljanak. Az Esély Órák helyszíneit óvodák, általános- vagy középiskolák biztosítják. Egy-egy óra hossza körülbelül 45 perc, így akár egy tanóra keretén belül is megvalósíthatók.

Esély Sportnap: Az Esély Sportnap egy egész napos szemléletformáló program, 2019-ben 2 alkalommal, Tégláson, illetve Debrecenben kerül megrendezésre. Keretében lehetőséget teremtünk arra, hogy a társadalom különböző csoportjai, így a hátrányos helyzetű fiatalok és idősek, valamint a fogyatékossággal élők és a többségi társadalmi rétegek közös sportolási alkalmat kapjanak, együtt tölthessék el szabadidejüket. Hosszú távon a programtól azt reméljük, hogy általa a közös sportolás élményének köszönhetően a résztvevők találkoznak, megismerik egymást, erősödik bennük az elfogadó hozzáállás egymás iránt.

Láthatatlan vacsora: A program egy közösségi szintű érzékenyítő program megvalósításának részeként valósul meg. Az esemény célcsoportja elsősorban a forprofit szféra képviselői és a helyi döntéshozók, a részt vevőknek egy teljesen elsötétített teremben lehetőséget biztosítunk vacsorájuk elfogyasztására, miközben a meghívott érintettekkel beszélgethetnek. A szervezetünk által biztosított körülmények között a résztvevők egy teljesen mindennapi élethelyzetet a látásvesztés szimulációs szituációjában élhetnek át

Weapon of Choice – A te fegyvered a te döntésed: célja egy szemléletformáló program megszervezése, mely felhívja a figyelmet a verbális agresszió témakörére. A Weapon of Choice eredetileg egy kanadai fotóművész, Richard Johnson projektje volt. Az alkotó úgy kívánta felhívni a figyelmet a verbális agresszió következményeire, hogy az elszenvedett lelki sérüléseket fizikai formában is láthatóvá tette. A program egy alkalommal kerül megrendezésre középiskolában vagy kollégiumban, elsősorban a 14-18 éves korosztály számára.

Babakocsis felvonulás: a program célja az országos érdeklődésre számot tartó városi nagyrendezvényhez, a Virágkarneváli Héthez történő csatlakozás, melynek keretében egy látványos akció valósul meg, ami a család fontosságára hívja fel a figyelmet. A nemzetközi hírű Virágkarneváli Hét része a Galiba Fesztivál, mely kimondottan a gyermekeket és a kisgyermekes családokat invitálja a közös szórakozásra. A Galiba Fesztivál része a résztvevők karneváli felvonulása, melyre Debrecenben, a Nagyerdőn kerül sor, ahol a közönség és a zsűri szavaz a felvonuló csoportokra, a babakocsis vonulás ennek a menetnek a részeként valósul meg. A rendezvény minden év augusztus 18-án kerül megrendezésre.

Önkéntesek világnapi akciója: a program célja az önkéntes tevékenység, az önkéntesség kultúrájának népszerűsítése Hajdú-Bihar megyében. A Támogató iránymutatása alapján a többi Család, Esélyteremtő és Önkéntes Házzal együttműködésben közös program megvalósítása, melynek célja az önkéntesek teljesítményének, szerepvállalásának elismerése.

Generációk együttműködését erősítő pilot jellegű program: Egy munkahely vagy szervezet akkor képes hatékonyan működni, ha valamennyi generáció képviselteti magát. Hiszen mindegyik korcsoportnak megvannak az értékei, melyeket fel kell tárni, ötvözni, hiszen ezt a sokrétű tudást és energiát a szervezet előnyére lehet használni. Ugyanakkor a generációk közötti alapvető gondolkodásbeli különbségek az élet minden területén is megjelennek. A korkülönbség befolyásolja az együttműködést, a fiatalabb és az idősebb generáció számára egyaránt nehézséget jelenthet a közös munka. A program célja, a különböző generációk közötti kommunikáció erősítése. Pilot jellegű programok közé tartozik például: kommunikációs tréningek.

Önkéntes akció a forprofittal: Az önkéntes szakmai kerekasztal során felvetett érzékenyítéssel összekapcsolt program megvalósítása, melynek célja a forprofit szféra önkéntes tevékenységre való bíztatása. A megvalósítás történhet egy önálló rendezvény megrendezésével vagy akár egy meglévő programhoz való csatlakozásként is.

CsEÖH Info Stand: a CSEÖH Info stand célja: a hálózat népszerűsítése, a társadalmi beágyazottság növelése, információátadás szakértők bevonásával (TB szakértő, EBH referens stb.). 2019-ben az ősz folyamán, Derecskén találkozhatnak velünk.

Királykisasszonyok és Királyfiak Otthona cím adományozása: a program célja felhívni a figyelmet a család fontosságára, a gyermekekre, mint értékre, erősíteni, hogy egy település megtartó erejének kulcsa a gyermeklétszám növekedésében rejlik. A program keretében a Királykisasszonyok és Királyfiak Otthona címet az a település nyeri el az adott évben, ahol a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint lakosságszámhoz viszonyítva a legtöbb gyermek született. A cím adományozása egy ünnepség keretében történik, melyre meghívást kapnak a település vezetői, tisztviselői, valamint az adott évben született gyermekek és családjaik. Az ünnepség megszervezésében, valamint a családok értesítésében, meghívásában közreműködik az adott település önkormányzata.

 

Együttműködő partnerek:

  • AURA Segítőkutya Alapítvány
  • Civilek a Fiatalokért Egyesület
  • Debreceni Ifjúsági Ház
  • Egyenlő Bánásmód Hatóság
  • Fehér Bot Alapítvány
  • Hajdúböszörményi Polgári Szövetség
  • Látássérültek Észak-Alföldi Regionális Egyesülete
  • Mosoni Krisztina
  • Siketek és Nagyothallók Hajdú-Bihar Megyei Egyesülete
  • Új Nemzedék Központ, Debrecen

 

Egyenlő Bánásmód Hatóság referens, ügyfélfogadás:

Az Egyenlő Bánásmód Hatóság működésének célja, hogy a hátrányos megkülönböztetést elszenvedő személyek jogi tanácsokat kaphatnak, valamint panaszt is tehetnek, melyet a Hatóság kivizsgál. Ez a szolgáltatás ingyenesen vehető igénybe.

Hajdú-Bihar megyei egyenlőbánásmód-referens: Dr. Kovács Krisztián
Elérhetőség: +36/30-408-5619, kovacs.krisztian@vipmail.hu
Ügyfélfogadás:
Hajdú-Bihar Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház, 4025 Debrecen, Simonffy u. 21. I. emelet 125. szoba
Minden héten, kedden 8 és 10 óra között, illetve pénteken 13 és15 óra között.

 

Elérhetőség, CSEÖH iroda címe:

Debreceni Ifjúsági Ház, 4025 Debrecen, Simonffy u. 21. I. emelet 125. szoba
Papp-Sikora Szilvia, irodavezető: +36/20-263-7555, hajdu.eselyhaz@gmail.com
Hadházi Anna, Szakmai munkatárs: +36/20-365-3277, hajdu.eselyhaz@gmail.com

Megszakítás